Wszystkie kategorie
Nowe Produkty

Płyty główne

Płyty główne
Grid
List

Jest 78 produktów.

Grid
List
Pokazano 1-20 z 78 pozycji
Aktywne filtry

Więcej informacji o kategorii Płyty główne

Płyta główna komputera, płyty główne - cebit-it.pl

Płyty główne w sklepie online Cebit-IT

Płyta główna bez wątpienia stanowi wyznacznik kompletowania pozostałych podzespołów komputera. Od płyty głównej zależy między innymi liczba wykorzystanych, dodatkowych  komponentów, szybkość wymiany danych oraz to, w jaki sposób wymiana będzie się odbywać. Płyta główna komputera (z ang. mainboard) ma kształt dużej płytki, na której zostały umieszczone specjalne ścieżki ułożone w kilku warstwach. To one odpowiadają za przesłane informacje oraz stały przepływ prądu pomiędzy poszczególnymi podzespołami. Ponadto znaleźć tam można również elementy takie, jak BIOS chipset, gniazda do rozszerzeń oraz złącza służące do podpinania urządzeń zwanych peryferyjnymi. 

Płyta główna składa się z wielu skomplikowanych segmentów. Zintegrowane układy odpowiedzialne za dźwięk i sieć gwarantują wydajność oraz moc dopasowaną do indywidualnych potrzeb. Podstawowa płyta główna składa się z następujących części: 

- BIOS/EFI

- Gniazda RAM, PCIe i PCI oraz SATA i IDE

- Socket 

- Mostki Północny i Południowy 

- Złącze zasilania

Dlaczego wybór płyty głównej jest tak ważny? 

Kupując komputer nierzadko skupiamy się na jego designie, czy ogólnych funkcjonalnościach zapominając o składowych, które odpowiadają za wydajność sprzętu. Im bardziej zaawansowane prace i skomplikowane operacje wykonywane na komputerze tym lepsze powinny być montowane podzespoły. Płyta główna nie jest tylko elementem dodatkowym wyposażenia komputera, a szkieletem, który stanowi punkt wyjścia do satysfakcjonującego użytkowania sprzętu. To do niej podłącza się wszystkie pozostałe komponenty, które finalnie tworzą całą konfigurację systemową. Oszczędzając na płycie głównej nie osiągniemy satysfakcjonujących parametrów w dalszej eksploatacji sprzętu.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu płyty głównej komputera? 

Wybierając płytę główną komputera istotny jest każdy parametr. W celu dokonania satysfakcjonującego zakupu warto poradzić się osoby kompetentnej, która dopasuje rozwiązanie do wykonywanych funkcjonalności na sprzęcie w procesie codziennego użytkowania. Inny sprzęt sprawdzi się u pasjonata montażu filmów, inny u gracza, a jeszcze inny u osoby, która traktuje komputer jako dodatkowe urządzenie do sporadycznego przeglądania Internetu. 

Do najważniejszych jej parametrów bez wątpienia należy format płyty głównej i chipset determinujący wydajność sprzętu. Jego wybór ma też bezpośredni związek z kompatybilnym typem procesora. Na rynku wiodą prym procesory AMD i Intel, jednakże finalna decyzja jest uzależniona od indywidualnych potrzeb oraz zasobów, które możemy przeznaczyć na sprzęt.